Kult Pamięci
historia - pamięć - zapomnienie

historia
 bitwa pod Tannenbergiem
 kult marszałka Hindenburga
 pogrzeb Hindenburga
 historia powstania pomnika
 pomnik Tannenberg-Denkmal
 nowy symbol narodowy
 charakter ideologiczny pomnika
 dzieje pomnika
 Stalag IB Hohenstein
pamięć
 miejsca pamięci
pomnik Grunwaldzki
cmentarz w Sudwie
cmentarz w Drwęcku
mały Tannenberg
 ślady pamięci-wycieczka pierwsza
 kult pamięci
 projekt
 zerwanie między pamięcią a historią
 Pierre Nora,Między pamięcią a historią:  Les lieux de Memoire (fragment)
 makieta pomnika
 lokalizacja
zapomnienie
 pomnik rozproszony
 wymazywanie historii
 stan obecny-szczątki

 archiwum
 bibliografia
 linki stron
 kontakt


mały Tannenberg


Pomnik wypędzonych z Prus Wschodnich
(tzw. Kleines Tannenberg-Denkmal, Oberschleißheim)
.

Pomnik powstał w 1984 roku, pod patronatem ówczesnego premiera Bawarii Franza Josefa Straußa i niemieckich ofiar wysiedlenia z dawnych terenów Prus Wschodnich. Inauguracja nastąpiła w dniu 19 lipca 1984 r. Poświęcony pamięci wypędzonych, potocznie nazywany został "małym Tannenbergiem", gdyż ideowo odnosił się do byłego pomnika Tannenberg-Denkmal powstałego w celu upamiętnienia historycznej bitwy pod Tannenbergiem w 1914 r.

Założenie architektoniczne "małego Tannenberga" (pięciokrotnie pomniejszonego), nawiązuje do pierwowzoru przez powtarzalność formy oktagonalnej, rozmieszczenia ośmiu niewielkich, w tym wypadku, bloków sześciennych na planie okręgu. W centrum znajdował się ołtarz z siedmiometrowym, dębowym krzyżem. Na niewysokim murze memoriału przytwierdzone zostały tablice z brązu upamiętniające poszczególne jednostki wojskowe, które wzięły udział w ówczesnych działaniach wojennych. Dodatkowo w murze zamontowane zostały niewielkie wnęki w których umieszczona została w formie lapidarium „ziemia ojczysta” (widoczna za szkłem, opisana na tabliczce) - jako symboliczne miejsce spoczynku dla tych, którzy zginęli daleko od domu.

Nieopodal ustawiono również zachowane z terenów Prus Wschodnich dwa zabytkowe dzwony z 1622 r. i 1652 r. sprowadzone z kościoła z Kiwitów na Warmii, zawieszone na drewnianej dzwonnicy.

W roku 2008 założenie pomnikowe zostało zdewastowane, zbezczeszczone, zatraciło pierwotny wygląd. Obecnie pełni funkcję spotkań młodzieży zrzeszonej przy Centrum Wymiany Młodzieży Polsko-Niemieckiej.





Znajdujący się do roku 2008 przy lotnisku Schleißheim w Bawarii, "Pomnik Wypędzonych z Prus Wschodnich", tzw. "mały Tannenberg". Fotografia z lat osiemdziesiątych.


Zdjęcie przedstawiające przebudowany obiekt w Oberschleißheim.


Jedna z umieszczonych we wnęce muru "ziemia ojczysta" (z Prus Wschodnich) z opisem miejsca, datą.


Przebudowany ostatecznie obiekt, miejsce "Spotkań Młodzieży".

kult pamięci !



Copyright © 2014   |   kult pamięci !    |   Wszelkie prawa zastrzeżone   |   kontakt: kult_pamieci@wp.pl   |   Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego   |